A standardizálás az adatok transzformálásának egy speciális esete. A lényege az, hogy az adatokat mértékegységtől függetlenné tesszük. A standardizálás eredménye a standardizált változó(k)- más néven: z érték. Célja annak elérése, hogy egy teljes értékhalmaz rendelkezzen egy bizonyos tulajdonsággal. Ha valamilyen módon különböző változókat akarunk kombinálni, akkor gyakran ez a transzformáció szükséges annak elkerülése végett, hogy egy nagy értékekkel rendelkező változó túlsúlyba kerüljön a számítások eredményeiben.

Nem csak az elméleti eloszlást standardizálhatjuk, hanem azokat a változókat, amelyekről azt feltételezzük, hogy normális eloszlást követnek (vagy közelítik azt).
Milyen esetekben használjam a standardizálást?
- Amikor regresszióelemzést végzünk. A regressziós együttható értéke függ a a mértékegységtől. Ha változókat standardizáljuk, a mértékegység problémája megszűnik.
- Amikor heterogén, illetve különböző összetételű sokaságok átlagos színvonalának időbeli vagy térbeli összehasonlítását szeretnénk megvalósítani.
- Amikor különböző mérési eredmények átlagtól való eltérését szeretnénk összehasonlítani.
- Amikor heterogén sokaságból számított főátlagokat, illetve összetett intenzitási viszonyszámokat szeretnénk elemezni, összehasonlítani.